Maltańczyki – hodowla, charakter, informacje

maltańczyk

Maltańczyki to wbrew pozorom niezwykle inteligentne i mające dobrą pamięć stworzenia. Jest to rasa idealna do trenowania psich sportów i nauki sztuczek. Czego możemy nauczyć naszego maltańczyka i jakie aktywności będą dla niego najbardziej odpowiednie? Maltańczyk w mig zrozumie takie komendy jak „szukaj” bądź „przynieś”. Znalezienie schowanego przedmiotu lub przyniesienie właścicielowi danej zabawki sprawi mu ogromną satysfakcję.

koty, rasy kotów, atlas kotów, świat kotów, zwierzaki, zwierzęta domowe

Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

 

Jako że maltany uwielbiają leżeć na plecach i być „miziane” przez opiekuna, z łatwością nauczymy je także komendy „waruj”, „zdechł pies” bądź „turlaj się”, oczywiście wynagradzając wykonanie tych poleceń pieszczotami. Do stosunkowo prostych sztuczek należą również takie jak podanie łapy, przybicie „piątki”, komenda „daj głos” czy podskakiwanie na hasło „hop”. Możemy również nauczyć maltańczyka robić slalom dookoła naszych nóg, prowadząc psa za pomocą smakołyku.

 

Maltańczyk z chęcią będzie również pokonywał przeszkody, jeśli tylko odpowiednio go zmotywuje poprzez smakołyki i nagrodzimy pieszczotami. Psy tej rasy uwielbiają przeskakiwać przez dostosowane do ich rozmiarów przeszkody, np. tyczkę ustawioną na wysokości nieco powyżej kłębu psa. Chętnie pokonują także tunele i wspinają się na niestrome kładki ćwiczeniowe.

psy, rasy psów, opis psów, atlas psów, atlas zwierząt, świat zwierząt, zwierzęta domowe

Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

 

Maltańczyk będzie zatem znakomicie sprawdzał się w psich sportach takich jak flyball (pokonywanie przeszkód w celu dotarcia do pudełka wyrzucającego piłkę), agility (tor przeszkód, który należy przebyć, będąc prowadzonym przez opiekuna) w kategorii small czyli dla niewielkich psów czy też obedience czyli posłuszeństwo sportowe. Maltańczyk może ucieszyć się także z coursingu – wyścigów za smaczną przynętą rozgrywanych w kategorii swojej rasy. Maltańczyki mimo domatorskiego usposobienia chętnie będą wykonywać różne sztuczki i uprawiać psie sporty, jeśli tylko będzie towarzyszyć im ukochany właściciel, który odpowiednio wynagrodzi ich wysiłek.